71. rocznica powstania ASP w Gdańsku

2016-11-29
święto uczelni

6 grudnia obchodzić będziemy 71. rocznicę powstania naszej Uczelni. Inicjatorami powołania dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku byli Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy oraz Józefa i Marian Wnukowie, którzy przybyli nad Bałtyk czując potrzebę włączenia się w odbudowę Gdańska oraz współtworzenia życia artystycznego Wybrzeża.

Przed nami kolejna rocznica powstania naszej Uczelni. Już od 71 lat ASP w Gdańsku kształci dziesiątki twórców, będąc świadkiem i aktywnym uczestnikiem historii Trójmiasta. Dziś artystyczne serce Gdańska, u swych korzeni ma Sopot, gdzie funkcjonowała pierwotnie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Inicjatorami powołania tej instytucji byli Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy oraz Józefa i Marian Wnukowie, którzy przybyli nad Bałtyk czując potrzebę włączenia się w odbudowę Gdańska oraz współtworzenia odradzającego się życia artystycznego Wybrzeża.

Pierwszy rok akademicki inaugurowano 15 października 1945 roku. Studia rozpoczęło wtedy 22 studentów, a z końcem roku Instytut przemianowano na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych. Wraz z wprowadzeniem doktryny socrealizmu, nazwę Uczelni zmieniono na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1954 roku przeniesiono ją do odbudowanej z wojennych zniszczeń Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. W 1968 roku siedziba została poszerzona o nowe, modernistyczne skrzydło zaprojektowane przez prof. Ryszarda Semkę. W 1996 roku Uczelnia zyskała status Akademii Sztuk Pięknych.

71. rocznica powstania ASP w Gdańsku