Debata: Komu potrzebna jest dzisiaj krytyka artystyczna?

2016-11-23
debata, minos

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

29 listopada 2016, godz. 18.00

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/150049168803425/

Informacje dotyczące debaty znajdują się na stronie: http://kongres.pomorzekultury.pl/komu-potrzebna-jest-dzisiaj-krytyka-artystyczna/

Trudno było sobie kiedyś wyobrazić świat kultury i sztuki bez krytyki artystycznej. To niezbędne ogniwo w przepływie idei pełniło różne funkcje, ale zawsze było ważne. Krytyk był pośrednikiem między twórcą a odbiorcą, kreował prądy, trendy i mody. Pomagał w odbiorze, bo był znawcą i autorytetem. Odróżniał ziarna od plew, bo po prostu znał się na rzeczy.

Krytycy kierowali się zasadami, nie wchodzili w niebezpieczne relacje z ocenianymi, bo nie wypadało. Byli punktami odniesienia dla twórców, odbiorców i… władzy. Najwybitniejsi byli odważni i samotni.

Kiedyś krytycy francuskiego Cahiers du Cinéma całą grupą przeszli na „drugą stronę”. Stali się reżyserami filmowymi i dokonali rewolucji w sztuce filmowej – tak powstała francuska „nowa fala”. Do dziś producenci z drżeniem biorą do ręki poniedziałkowe wydanie Variety, bo wiedzą, że recenzja zamieszczona w tym piśmie może zadecydować o losie ich filmu.

Przemiany ustrojowe i społeczne w Polsce spowodowały ogromne zawirowania w świecie idei i wartości. Jaką rolę pełni dziś krytyka artystyczna? W jakiej jest kondycji? Komu jest dzisiaj potrzebna, komu najbardziej? Czy kondycja krytyki artystycznej na Pomorzu jest wyjątkowa czy nie odbiega od innych regionów?

W poczuciu, że krytyka artystyczna jest w kryzysie, ale również w przeświadczeniu, że jest niezbędna, zapraszamy na debatę z udziałem krytyków pomorskich i ogólnopolskich. Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule debaty, zastanowimy się także nad możliwościami poprawy sytuacji, która po prostu niszczy kulturę i sztukę.

Zaproszeni goście:
Anna Chęćka-Gotkowicz (Uniwersytet Gdański), Joanna Puzyna-Chojka (Uniwersytet Gdański), Zbigniew Mańkowski (ASP), Maciej Nowak (Teatr Polski w Poznaniu), Jarosław Zalesiński (Dziennik Bałtycki).

Organizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia, Instytut Kultury Miejskiej

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto, e-teatr.pl, ngo.pl, !Pomorskie.eu, Pomorze Kultury, Gazeta Świętojańska.

Debata: Komu potrzebna jest dzisiaj krytyka artystyczna?