Aktualności

Festiwal Filmów Animowanych

2016-10-21
festiwal filmów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – Gdańsk 2016

 

W dniach 3-6 listopada Gdańsk po raz piąty będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz koncert do animowanego filmu niemego. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku została oficjalnym partnerem festiwalu.

Projekcje odbędą się w dawnym kinie Watra, na Akademii Sztuk Pięknych oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Festiwal zaprezentuje również liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych dla dorosłych i dzieci, klasykę polskiego kina dla dzieci, pasmo poświęcone mistrzom polskiej szkoły animacji, repliki światowych festiwali. Odbędą się także warsztaty animacji dla dzieci oraz specjalne pasmo z okazji 15. Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Do konkursu zostało zgłoszonych w tym roku 596 animacji z 71 państw całego świata: od Japonii, Chin i Australii, poprzez Bliski Wschód, Afrykę i Europę, aż po Stany Zjednoczone, Kanadę, Meksyk i Brazylię. Najwięcej zgłoszeń napłynęło na festiwal z USA, Hiszpanii, Francji oraz Iranu. Filmy  zostaną zaprezentowane w 4 pasmach programowych, a na najlepsze filmy w każdym paśmie głosować będzie festiwalowa publiczność. Ogłoszenie wyników konkursu zostanie połączone z koncertem zespołu Immortal Onion, który zagra premierowo swoją autorską interpretację ścieżki muzycznej do filmu „Przygody Księcia Achmeda” z 1926 roku.

Filmy pełnometrażowe nie tylko dla dzieci

Selekcjonerzy gdańskiego festiwalu wybrali produkcje, które w ostatnim roku prezentowane były na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, w tym również były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy. W programie znalazły się m.in.: „Marnie. Przyjaciółka ze znów” - piękna opowieść o tajemnicy życia w reżyserii Hiromasy Yonebayashi, twórcy „Tajemniczego świata Arrietty”. „Baranek Shaun” – pełnometrażowa wersja popularnego serialu dla dzieci twórców „Uciekających kurczaków” oraz „Wallec’a i Gromita”. Kierowany tylko pozornie do najmłodszej widowni brazylijski „Chłopiec i świat” w reż. Alê Abreu - niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawiająca złożoność świata z perspektywy dziecka.

Hayao Miyazaki x2

Gdański festiwal przedstawia co roku sylwetki mistrzów kina animowanego. W tym roku będzie to m.in. postać japońskiego guru anime - Hayao Miyazaki. Wyświetlony zostanie, dedykowany do nieco starszego odbiorcy, ostatni film Miyazakiego „Zrywa się wiatr”, z którego realizacją postanowił zakończyć swoją wieloletnią karierę oraz nagrodzone Oscarem „Sprited Away – W Krainie Bogów”.

Marjane Satrapi – od komiksu do filmu fabularnego

Marjane Satrapi to irańsko-francuska autorka komiksów, reżyser filmów animowanych oraz autorka książek dla dzieci. Sławę przyniosła jej seria komiksowa „Persepolis”. Film animowany stworzony na podstawie tego komiksu otrzymał w 2007 roku nominację do Oscara. W ramach gdańskiego święta zaprezentowane zostaną dla odmiany jej dwa filmy fabularne, zawierające tylko drobne elementy animacji: oparty na komiksie „Kurczak ze śliwkami” oraz czarna, pełna absurdu komedia „Głosy” z Rayanem Reynoldsem w roli głównej.

Mistrzowie polskiego kina: Jan Lenica i Witold Giersz

Na gdańskim festiwalu jak co roku zaprezentowany zostanie również zestaw filmów mistrzów polskiej animacji. Będą to animacje Witolda Giersza i Jana Lenicy, zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych - jednym z najstarszych w kraju studiów filmowych, działających od 1958 roku. Filmy Lenicy, to propozycje tylko dla dorosłego widza, natomiast zestaw filmów Witolda Giersza uzupełniony zostanie pokazem odrestaurowanego cyfrowo, pełnometrażowego filmu dla dzieci „Proszę słonia”.

 

15. Międzynarodowy Dzień Animacji

Od 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), zrzeszające ponad 5000 twórców filmów animowanych z całego świata, świętuje co roku w październiku Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie, od Indii i Korei po Brazylię, Meksyk i Stany Zjednoczone odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Obchody MDA świętowane są przez kilka dni wokół daty 28 października. Gdańskie pokazy w ramach tego globalnego święta odbywaj się już od 5 lat, a w tym roku ponownie stanowią integralną część festiwalu. W ramach obchodów święta, zostaną pokazane w osobnych blokach zestawy animacji z Brazylii, Australii oraz Portugalii. Zostaną również pokazane najlepsze animacje z 23. Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska.

Festiwal potrwa cztery dni od 3 o 6 listopada. Projekcje filmowe odbędą się w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w kinie Watra znajdującym się w Domu Harcerza a warsztaty dla dzieci w Instytucie Kultury Miejskiej.

Pełen program już wkrótce.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.mffa.pl