Inauguracja roku 2016/2017

inauguracja

Rektor i Senat
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

mają zaszczyt zaprosić na uroczyste posiedzenie Senatu z okazji
Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017

Uroczystość odbędzie się w piątek, 14 października o godz. 12:00
w Auli Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku, Targ Węglowy 6
(I piętro, wejście od ul. Tkackiej)

Program uroczystości:

• Wejście Senatu
  • Hymn Rzeczypospolitej Polskiej
  • Przemówienie inauguracyjne JM Rektora dra hab. Krzysztofa Polkowskiego
  • Wystąpienia gości
  • Wystąpienie Przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego
  • Ślubowanie i immatrykulacja Studentów
  • Wręczenie indeksów przez Prorektora dra hab. Adama Kamińskiego
  • Gaudeamus igitur
  • Wykład inauguracyjny pt. "Moment improwizacji" wygłoszony przez Ireneusza Wojtczaka
  • Gaude Mater Polonia
  • Zakończenie uroczystego posiedzenia Senatu

Autorem wizualizacji prezentowanych podczas uroczystości jest Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku Ksawery Kirklewski, laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej w ramach konkursu "Design 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe Publicznych Uczelni Artystycznych w Polsce 2015".

Prelegent

Ireneusz Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Uczelnię tę ukończył w 1995 roku. Należał tam do środowiska muzyków, dzięki którym rozpoczął grę na saksofonie. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną. Jako lider, sideman i solista nagrał ponad czterdzieści albumów. Pracując jako muzyk sesyjny, nagrywał na potrzeby filmu i teatru. Od lat jest także animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do powstania jego dwóch albumów – Direct Memory Access (2010) i Folk Five (2014), nagranych z udziałem nowojorskich muzyków z The Fonda/Stevens Group. W listopadzie 2015 roku utwór z płyty Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego „The Wire”. W 2016 roku wspólnie z Jarosławem Czarneckim i zespołem JAAA rozpoczął pracę nad projektem muzycznym „SHMIB – Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem”. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Fryderykiem (2000) w kategorii muzyka alternatywna.

Kolekcja stała Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Kolekcję Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaczęto gromadzić w 1982 roku z inicjatywy ówczesnego rektora, prof. Franciszka Duszeńki, który, zwracając się do potencjalnych darczyńców, tak pisał o idei przedsięwzięcia: Chcąc przybliżyć studentom oraz młodszym pokoleniom pracowników naszej Uczelni wybitnych twórców i pedagogów gdańskiej szkoły sztuk plastycznych, pragnę stworzyć na terenie Uczelni stałą galerię dzieł tych artystów, którzy swoim talentem, indywidualnością twórczą oraz pracą pedagogiczną przyczynili się do jej istnienia, odrębnego oblicza artystycznego i poważnego miejsca w kulturze polskiej.
    Dzięki wsparciu i determinacji Teresy Sierant-Mikicicz, wieloletniego wykładowcy historii sztuki i kierownika biblioteki, Akademii udało się pozyskać blisko osiemdziesiąt prac takich artystów, jak Juliusz Studnicki, Jacek Żuławski, Jan Cybis, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Kazimierz Ostrowski, Hugon Lasecki czy Henryk Cześnik. Ideę prof. Duszeńki wskrzesiła prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor gdańskiej ASP w latach 2008–2016, która zainicjowała utworzenie stałej ekspozycji wybranych prac w Małej Auli Wielkiej Zbrojowni.
    Kolekcja stale się rozrasta, stanowiąc unikatową plastyczną dokumentację dziejów Uczelni od lat powojennych aż po czasy współczesne. W niedalekiej przyszłości zamierzamy poszerzyć ją o galerię designu – w tym projektowania graficznego – przedstawiającą relacje pomiędzy estetyką a funkcjonalnością w obiektach użytkowych zaprojektowanych przez dydaktyków i absolwentów Akademii.
    Wizyty kuratorskie w przestrzeniach wystawienniczych ASP to proponowana forma spotkań z udziałem najmłodszych, młodzieży w wieku szkolnym oraz studentów i osób dorosłych. Nowa idea promocji twórczości, kreatywności oraz nierzadko myśli technologicznej połączy się tu z pobudzającą do działania wymianą myśli i spostrzeżeń uczestników. Dziś z dumą prezentujemy galerię mistrzów w odświeżonej formie. Żywimy głębokie przekonanie, iż będzie ona nieustannie inspirować kolejne pokolenia twórców i zachwycać wszystkich odwiedzających Wielką Zbrojownię.