Kartka z kalendarza

2017-09-06
kartka z kalendarza

Urszula Ruhnke-Duszeńko

(ur. 8.09.1921 r. w Poznaniu, zm. 18.09.2014 r. w Gdańsku), artysta, pedagog.

W l. 1946–1954 odbyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

W 1952 r. uzyskała absolutorium i została nominowana na stanowisko asystenta. W 1954 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Związana z gdańską Uczelnią do września 1971 r.

Więcej o artyście:

Posiada zdolności dydaktyczne, bezpośredni stosunek do młodzieży, który pozwala jej umiejętnie i celowo rozbudzać twórczą wyobraźnię młodzieży i zapał do pracy celem osiągniecia jak najlepszych wyników.”

Stanisław Borysowski (opinia na st. adiunkta w: Arch. ASP w Gdańsku)

W 2013 r. Urszula Ruhnke-Duszeńko przekazała Uczelni spuściznę w postaci dorobku twórczego swojego męża - byłego Rektora Uczelni prof. Franciszka Duszeńki.

W 2015 r. Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zrealizowała przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt: Digitalizacja i ewidencja spuścizny po artyście rzeźbiarzu Franciszku Duszeńce przechowywanej w Bibliotece ASP w Gdańsku.

Więcej o projekcie

Oprac. Zespół Biblioteki i Archiwum ASP w Gdańsku (az-l)