Aktualności

Kartka z kalendarza

2017-06-05
kartka z kalendarza

Jerzy Zabłocki

(ur. 9.06.1927 w Łodzi, zm. 20.01.1993 w Ankarze, Turcja). Artysta malarz, grafik, pedagog. W latach 1987-1990 był rektorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Więcej…

 

Jerzy Zabłocki o swoim malarstwie powiedział:

Malarstwo to moja najważniejsza, półprywatna wypowiedź o świecie podlegającym naporowi konsumpcyjnej cywilizacji. Staram się zawrzeć w obrazach własne wrażenia i doznania, do jakich prowokuje mnie otoczenie, w którym egzystuję, i cieszy mnie, jeśli ta wypowiedź dociera do ludzi, jest przez nich rozumiana i akceptowana.

 

Obrazy zrealizowane w latach osiemdziesiątych i w pierwszych latach dziewięćdziesiątych stanowią apogeum twórczości Zabłockiego, ujawniając bogatą i złożoną jego osobowość jako artysty i człowieka.

 

Jerzy Zabłocki we wspomnieniach Ignacego Witza:

Jerzy Zabłocki jest malarzem ekspresji. Jest malarzem kształtu, który nie będąc naturalnym nie zamierza też być abstrakcyjnym. Jest więc on malarzem wizji. […]

 

Więcej wspomnień oraz wypowiedzi prof. Jerzego Zabłockiego można znaleźć w katalogu wystawy: Jerzy Zabłocki. Ocalić od zapomnienia, tekst krytyczny Janusz Janowski, Gdańsk 2008. Publikacja dostępna jest m.in. w zbiorach Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Oprac. Zespół Biblioteki i Archiwum ASP w Gdańsku (ms)