Kartka z kalendarza

2017-06-29
kartka z kalendarza

4 lipca 1996

4 lipca 1996 r. na mocy Ustawy o zmianie nazw niektórych wyższych szkół plastycznych Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku zmieniła nazwę na Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Tego dnia swoje nazwy zmieniły również:

1. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
  2. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu.
  3. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
  4. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Znakiem rozpoznawczym Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest jej znak graficzny wraz z częścią literniczą. Nawiązanie do heraldyki, kształt tarczy herbowej wraz z trzymaczami w postaci syntetycznie opracowanych lwów, określił i zaprojektował prof. Tomasz Bogusławski. W 2009 roku, znak został poddany rewitalizacji graficznej przez dra Krzysztofa Stojałowskiego i dra hab. Adama Kamińskiego, z dodatkowo opracowanym, spójnym systemem identyfikacji wizualnej Uczelni.

Źródła:

Dziennik Ustaw z 1996. Nr 100, poz. 4. O zmianie nazw niektórych wyższych szkół artystycznych.

Księga Systemu Identyfikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pobierz.

Oprac. Zespół Biblioteki i Archiwum ASP w Gdańsku (psg)