Nowa odsłona galerii
w Małej Auli

2016-07-11
Mała Aula

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Sztuk Pięknych w Małej Auli, w której prezentowane są dzieła z kolekcji stałej naszej Uczelni.

Do wskazania prac eksponowanych w przestrzeni Uczelni w roku akademickim 2016/2017, zaproszono dr Annę Reinert-Faleńczyk i dr Katarzynę Krakowiak (Galeria Sztuk Pięknych w Małej Auli – semestr zimowy) oraz mgr Jacka Rynia (Galeria Designu w Zbrojowni Sztuki – otwarcie zaplanowane na styczeń/luty 2017) i dra Adama Świerżewskiego (Galeria Designu – design graficzny).

Opieka merytoryczna: dr. hab. Adam Kamiński

Kolekcję zaczęto gromadzić w 1982 roku z inicjatywy ówczesnego rektora, prof. Franciszka Duszeńki, który, zwracając się do potencjalnych darczyńców, tak pisał o idei przedsięwzięcia:

„Chcąc przybliżyć studentom oraz młodszym pokoleniom pracowników naszej Uczelni wybitnych twórców i pedagogów gdańskiej szkoły sztuk plastycznych, pragnę stworzyć na jej terenie stałą galerię dzieł tych artystów, którzy swoim talentem, indywidualnością twórczą oraz pracą pedagogiczną przyczynili się do jej istnienia, odrębnego oblicza artystycznego i poczesnego miejsca w kulturze polskiej”.

Ideę prof. Duszeńki wskrzesiła prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor gdańskiej ASP w latach 2008–2016, która zainicjowała utworzenie stałej ekspozycji wybranych dzieł  w Małej Auli Wielkiej Zbrojowni. Kolekcja ta wciąż się rozrasta, stanowiąc unikatową plastyczną dokumentację dziejów Uczelni od lat powojennych aż po czasy współczesne.

patronat honorowy:

PMG_PA_poprawione_1.jpg