Aktualności

Love you

2017-01-05
galeria studencka w Toruniu

Agnieszka Piasecka

Diana Ronnberg

Martyna Jastrzębska

Wernisaż: 11 stycznia, godz. 19:00

 

Miejsce:

GALERIA S
Znacząca Galeria Studencka w Toruniu
ul. Mickiewicza 121 Toruń

Love you

Agnieszka Piasecka

Diana Ronnberg

Martyna Jastrzębska

 

Na wystawie pokazane będą prace trzech artystek związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Agnieszka Piasecka, Diana Ronnberg i Martyna Jastrzębska należą do młodego pokolenia twórczyń, które z intelektualną siłą i ogromną wrażliwością wkroczyły w dość paskudny, zhierarchizowany, męski świat sztuki.  Każda z nich jest na innym etapie w strukturze społeczno-naukowo-artystycznej. Każda z nich zmaga się z problemami, które napotyka podczas swojego ‘bycia’ w określonej czaso-przestrzeni. Ich odwaga w podejmowanych decyzjach związanych ze sztuką, mocno uwikłaną w życie, szeroko kontekstualną, spowodowała że bez żadnych wątpliwości zaproponowałam dziewczynom udział w projekcie Młode – zainicjowanym przez Dorotę Chilińską.

Love you jest dziwnym wyznaniem. Kiczowatym, banalnym i bardzo istotnym dla relacji międzyludzkich. To taka słowna zbitka, rozedrgana, ambiwalentna, dająca  szczęście i cierpienie. Parafrazując słowa Jean’a-Paula Roux, zamieniając krew na miłość możemy tak ją definiować: blisko związana z obrazami śmierci, a jeszcze bardziej z obrazami życia, które ostatecznie zawsze zwycięża, była uważana jednocześnie za niebezpieczną i uzdrawiającą, przynoszącą nieszczęście i przynoszącą szczęście, nieczystą i czystą. Jeśli wciąż jeszcze odpycha i przyciąga, to dlatego, że jak wszystko, co święte, posiada naturę niejasną i wieloznaczną.

Celowo zrezygnowałam z I/Ja aby rozbić jedną, stabilną tożsamość, na rzecz wielu tożsamości, podkreślając nomadyczność kobiecego podmiotu, jego niepoukładaną strukturę, kłączowatość, transgresywność, przejściową naturę, destabilizację, ciągłe stawanie się.