Nagroda na biennale
w Chinach dla Dory Hara

2016-11-14
nagroda

Dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce dr hab. Dora Hara prof. ASP zajęła trzecie miejsce na IX-tym Międzynarodowym Biennale "Od Lozanny do Pekinu" poświęconym tkaninie artystycznej.

Nagrodzona praca pod tytułem „Insight/Wgląd” to malarski artefakt malowany techniką farb wodnych na płótnie jedwabnym 220x280 cm, traktowany jako tkanina unikatowa. Inspiracją dla tego tematu były krople spływające po szybie w anonimowej miejskiej aglomeracji po zmroku. Gigantycznie przeskalowane krople wody, które odbijają i pochłaniają okoliczne sztuczne światło tworząc tęczową abstrakcję. Formuła pracy bezpośrednio nawiązuje do polskich abstrakcjonistów i kolorystów, a warsztatowo stanowi kontynuację fenomenu polskiej szkoły malarstwa na jedwabiu. Tegoroczne Biennale odbyło się w Shenzhen w Chinach we wrześniu 2016 r. Artyści nadesłali 963 prac (651 z Chin, 312 z ponad 50 Krajów). Międzynarodowe Jury wybrało 211 prac (104 z Chin i 117 ze Świata), które zostały zaprezentowane na ekspozycji w Guan Shan Yue Art Muzeum w Shenzhen.

dr hab. Dora Hara jest również reprezentantem World Textile Art, Miami, USA dla Europy - II kadencja.

Nagroda na biennale
w Chinach dla Dory Hara