Teresa Klaman. Jestem z miasta.

2019-01-07
Teresa Klaman

wernisaż: 9.01.2019, godz. 19:00

termin: 09.01.2019 - 30.01.2019, 10:00-20:00

miejsce:  Galeria Sztuki Warzywniak

Przestrzeń zabudowana pobudza moją wyobraźnię od wielu lat. Jest źródłem inspiracji, pretekstem do podejmowania zmagań z własną wyobraźnią, emocjonalnością. Przeobraża się w pejzaż mentalny, tło dla moich odczuć, wyobrażeń i przemyśleń. Dobór środków formalnych, bezduszność technicznych wykresów, iluzyjna perspektywa i przeskalowanie wspomagają poczucie anonimowości, zagubienia. Tysiące linii wykreślanych tuszem stają się zapisem wyobcowania. A może potrzeby bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem w obecnym cyberświecie?

Teresa Klaman

Urodzona w Gdańsku. Absolwenta Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku (1972). Obecnie prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.

Prace z zakresu rzeźby, rysunku i ceramiki prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych sympozjach i plenerach rzeźbiarskich i ceramicznych. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1979, 1981), rządu fińskiego (1988) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (1996). Laureatka licznych nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii sztuki współczesnej w Gdańsku, Szczecinie, Bolesławcu, w Wigierskim Parku Narodowym, Berlinie, Norymberdze, Wiedniu oraz w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Teresa Klaman. Jestem z miasta.