Wojtek Wieteska FLIGHTS 91_08

2016-11-21
wystawa grafika e-kultura

Dziekan Wydziału Grafiki prof. Sławomir Witkowski zaprasza na otwarcie wystawy Wojtka Wieteski FLIGHTS 91_08, 08 grudnia 2016 o godzinie 18:00 do Galerii Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Chlebnickiej 13/16 w Gdańsku.
Wystawę będzie można oglądać do 2 stycznia 2017 roku.

Otwarcie wystawy poprzedzi wykład Wojtka Wieteski wygłoszony 08 grudnia o godzinie 16:00 w Audytorium Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6, wejście od ul. Tkackiej).

WOJTEK WIETESKA

„FLIGHTS 91_08“

Prezentowany zbiór sześćdziesięciu dwóch czarnobiałych i trzydziestu dziewięciu barwnych fotografii został wykonany w latach 1991-2008 w Japonii.

Połączyłem w nim dwie konwencje: reportażu subiektywnego i fotografii konceptualnej. Projekt ten ma stanowić esej o kondycji człowieka z przełomu XX i XXI wieku w ultranowoczesnej rzeczywistości japońskiej megalopolis.

W Japonii istota godności ludzkiej jest nierozerwalnie związana z kultem tradycji.

Tradycja - pojmowana nie tylko jako rytuał, ale także jako zbiór norm i nakazów - jest dla współczesnego Japończyka dobrowolnie noszonym pancerzem, który chroni jego tożsamość i poczucie jednostkowości w społeczeństwie.

Zauważalny na każdym kroku styk przeszłości z przyszłością tworzy wyjątkowo wyrazistą dychotomię, w której jeden człowiek istnieje poniekąd jako dwie osoby.

Fotografując tak ułożoną rzeczywistość, starałem się uchwycić istniejące napięcie pomiędzy tymi dwoma światami oraz konstytuujący je obszar pustki między nimi.

W Japonii elementy inności i obcości tworzą dystans, który był dla mnie  inspirujący; dookreślał mój własny stan ducha oraz wyznaczał punkt widzenia i  relację czasoprzestrzenną, z perspektywy której moje zadanie jako fotografa zyskało nowe wymiary i nowy, osobisty sens.

Wojtek Wieteska (1964, Warszawa)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej; wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości.

Swoje autorskie cykle fotograficzne wystawiał, m.in w: Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Far West), Centrum Techniki i Sztuki Manggha w Krakowie (Tokyo), Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie (Bohaterowie naszej wolności), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (N.Y.C.#02), Yours Gallery w Warszawie (Stacja Warszawa, Flights 91_08), galerii Le Guern w Warszawie (Protest 2007), Fotoplastikonie Warszawskim MPW (Szeroki krąg), galerii Atlas Sztuki w Łodzi (Jestem z Polski), przestrzeni miejskiej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie dla Muzeum Powstania Warszawskiego (1944/70/2014), Leica Gallery w Warszawie (Nailing Love).

Realizuje filmowe i fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne; a także projekty dla instytucji państwowych i prywatnych.

Publikuje w prasie.

Jest autorem albumów i książek fotograficznych.

Pisze o fotografii i zajmuje się wystawami fotograficznymi w charakterze kuratora.

Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Mieszkał w Berlinie Wschodnim (1969/70), w Paryżu (1972-1977 i 1980-1985) i w Nowym Jorku (1990).

Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Tv w PWSFTviT w Łodzi (doktorat w 2015 roku), a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Paryż Sorbona IV.

Wykładał w Europejskiej Akademii Fotografii, w Akademii Teatralnej w Warszawie, w PWSFTviT w Łodzi oraz Warszawskiej Szkole Filmowej.

Obecnie wykłada w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Mieszka i tworzy w Warszawie.

wojtek.wieteska@wp.pl

Wojtek Wieteska FLIGHTS 91_08