Wystawa Plakatów

2016-11-25
wystawa Pracownia Plakatu i Form Reklamowych

Wystawa Plakatów z Pracowni Plakatu  i Form Reklamowych WYDZIAŁU GRAFIKI ASP w Gdańsku prowadzonej przez  prof. Sławomira Witkowskiego dr Adama Świerżewskiego

1 grudnia – 31 grudnia 2016
wernisaż – 30 listopada/g. 18
Galeria Spokojna
Wydział Sztuki Mediów
ASP w Warszawie
ul. Spokojna 15

Plakat kocha film!

Skoro już tak zacząłem, to może jeszcze bardziej zaryzykuję i powiem – nie ma filmu bez plakatu. I co z tego wynika? Mam wrażenie, że bardzo oczywista rzecz – współistnienie.

Ta synergia oparta jest na stałej potrzebie podglądania konkurencyjnych środków wyrazu. Plakat zazdrości filmowi ruchu i snucia opowieści w czasie, film chciałby uzyskać taką precyzję i skondensowanie treści w jednym kadrze, jaką posiada plakat – mam tu na myśli oczywiście sytuację idealną, do której twórcy w swojej pracy dążą.

To podglądanie innych artystów jest istotą rozwoju sztuki. Tylko dialog i wymiana osobistych doświadczeń może dać nam satysfakcję porozumienia, bo na tym nam w końcu najbardziej zależy. Opowiadać o świecie i ludziach własnym osobistym językiem, jednak używając takich form obrazowania, takiej retoryki wizualnej, która będzie zrozumiana przez odbiorcę naszego komunikatu. W pracowni Projektowania Plakatu i Form Reklamowych na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku staram się wraz z moim asystentem dr Adamem Świerżewskim tego właśnie uczyć.

Kluczem wyboru plakatów do tej wystawy był właśnie film. Z jednej strony kultowe światowe seriale jak Gra o tron, Dexter czy Breaking Bad, z drugiej historia polskiej kinematografii ukazana w plakatach do obrazów nagradzanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Cieszę się, że studenci warszawskiej ASP z Wydziału Sztuki Mediów będą mogli „podglądać” młodych projektantów z Gdańska. Dziękuję prof. Protowi Jarnuszkiewiczowi za zaproszenie do Galerii Spokojna. My w Trójmieście czekamy na prezentacje studentów z Pracowni Narracji Fotograficznej. Cieszę się z tej współpracy.

prof. Sławomir Witkowski

Autorzy prac: