Pracownia Grafiki Artystycznej - Techniki cyfrowe

Prowadzący:
prof. Cezary Paszkowski

Grafika artystyczna jest jedyną dyscypliną sztuk pięknych tak niesamowicie bogatą w środki wyrazu, która posługuje się tak zróżnicowanymi technikami. Nie jest to nic złego a wręcz przeciwnie jest to jej zaleta. Zawsze będzie tak, że znajdą sie artyści którzy będą wypowiadać się w kategorii grafiki wklęsłodrukowej, wypukłodrukowej, czy w druku płaskim. Jestem przekonany, że najważniejsze jest to co artysta ma do powiedzenia i do przekazania. Ostatecznie nie jest ważna sama technika. Natomiast poznanie i opanowanie różnorodnych technik graficznych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych jest niezwykle istotne. Z pewnością powoduje ich świadomy wybor drogi artystycznej zróżnicowanej cechami osobowościowymi, temperamentu, przyjęciem bądź odrzuceniem danej techniki graficznej jako niezwykle ważnego wręcz podstawowego środka wypowiedzi artystycznej grafika.

Ostatnio niemal na naszych oczach powstała nowa technika graficzna wykorzystująca współczesne możliwości elektronicznego przetwarzania obrazu. Faktu tego nie można pominąć. Dla grafiki artystycznej powstały inne, dotąd niespotykane możliwości takie jak: operowanie obrazem nieruchomym, obrazem animowanym, barwą, praktycznie nieograniczonym formatem, łatwością jego przetwarzania, łączenia z fotografią, obrazem przestrzennym z możliwością ustawiania np: dowolnego światła. Niewątpliwie jest i będzie jeszcze wiele innych możliwości, które się pojawią, ponieważ jesteśmy świadkami niewykle szybkiego rozwoju tej technologii. Tak więc komputer stał się jeszcze jedną techniką w dziedzinie grafiki artystycznej. Przeglądając katalogi z wystaw i konkursów graficznych, oglądając wystawy, można z całkowitą pewnością powiedzieć iż jest to fakt dokonany.

Uważam, że pominięcie nauki korzystania przez studentów ASP nie tylko z Wydziału Grafiki z tego rodzaju narzędziem jest wręcz niewyobrażalne. Myślę, że i po studiach dla absolwentów otwiera się możliwość uzyskania pracy, co w dzisiejszej rzeczywistości nie jest bez znaczenia. Nie jest to zadanie łatwe, łączy się ze sporymi nakładami finansowymi i to cyklicznie niezbędnymi.

Ponieważ od wielu lat zajmuję się i uprawiam grafikę artystyczną opartą na zasadach obrazu cyfrowego jestem w stanie podjąć się i poprowadzić zajęcia w tej pracowni.