1. Pracownia Podstaw Grafiki Artystycznej

prof. ASP dr hab. Magdalena Hanysz-Stefańska

mgr Teresa Płotkowiak

Pracownia Podstaw Grafiki Artystycznej prowadzona przez prof. ASP dr hab. Magdalenę Hanysz-Stefańską oraz asystentkę mgr Teresę Płotkowiak kształci studentów I roku studiów stacjonarnych I stopnia, którzy rozpoczynają naukę w strukturach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dla niektórych studentów jest to absolutnie pierwszy kontakt z takim medium jakim jest grafika warsztatowa, gdzie ogromne znaczenie odgrywa technologia oraz działania manualne. Istotą jest więc zapoznanie i zaznajomienie studentów z podstawową wiedzą dotycząca narzędzi graficznych, technologii oraz wykonywania i przygotowania matrycy graficznej w dziedzinie wypukłodruku oraz wklęsłodruku. Studenci zapoznają się ze specyfiką linorytu czarno- białego, kolorowego, akwaforty i akwatinty, poznają ich endemiczne środowisko, charakter danego warsztatu.
Pracownia realizuje swój program w oparciu o poszukiwania i eksploracje indywidualnych twórczych zdolności studentów, bada ich umiejętności manualne i biegłość w posługiwaniu się artystycznymi środkami wyrazu, pokazuje możliwości przełożenia projektów na język graficzny. Studenci poznają grafikę artystyczną od strony ideowo- konceptualnej poprzez warstwę kreacji matrycy, mającej swój finał podczas wykonywania wydruków przy użyciu pras graficznych. Zdobyta w pracowni wiedza i umiejętności są zaczynem i bazą w budowaniu tożsamości artystycznej studentów i prowokują ich przyszłą intelektualną i twórczą aktywność.

prof. ASP dr hab. Magdalena Hanysz-Stefańska