1. Pracownia Rzeźby

prof. Mariusz Białecki

dr Mariusz Burdek

Przedmiot, jakim jest rzeźba, powinien przygotowywać studenta do świadomego podejmowania inicjatyw twórczych oraz ich realizacji środkami charakterystycznymi dla tego kierunku studiów. Powinien łączyć świadomość artysty i humanisty na poziomie, który gwarantuje nieustanny rozwój twórczy oraz intelektualny. Jego świadomość winna być wystarczająca dla uzasadnienia twórczych motywacji, a jednocześnie otwarta na odmienne widzenie świata.

Program Pracowni Rzeźby

Kształcenie kierunkowe
Rodzaj zajęć: pracowniane
Status zajęć: obowiązkowe (pracownia do wyboru)

Warunkiem przystąpienia do udziału w zajęciach pracowni jest pozytywnie zaliczony program zajęć Pracowni Podstaw Rzeźby.

Opis

Pracownia ma charakter otwarty, wielowymiarowy, wielokierunkowy, łączy różne przestrzenie sztuki. Priorytetem kształcenia w pracowni rzeźby jest zindywidualizowane podejście do studenta z naciskiem na kreację, transformację formy, która nie opiera się jedynie na mimetycznym doświadczeniu studenta ale przede wszystkim na twórczym interpretowaniu, przesuwaniu granic i przekraczaniu konwencji, po to by student aktywnie mógł włączyć się we współczesną ikonosferę. Istotne jest uposażenie studenta w profesjonalne, klasyczne i współczesne środki wyrazu, które umożliwią mu eksplorowanie własnego potencjału, który w sposób świadomy wykorzysta w samodzielnej pracy.

Metody nauczania/kształcenia, formy zajęć

Zajęcia mają charakter otwarty oprócz pracowni rodzimej zakłada się współpracę z pracowniami warsztatowymi. Program pracowni zakłada zapraszanie pedagogów z innych dziedzin artystycznych w celu poszerzenia wiedzy na zadane problemy. Każde zadanie poprzedzone jest analizą przykładów rzeźb zjawisk dotykających danego tematu. Dyskusje zbiorowe przechodzą w korety indywidualne które są zasadniczą formą kształcenia w pracowni. Poza pracownią ważna jest możliwość pracy ze studentami na plenerach, gdzie wprowadzane są nowe zadania i problemy rzeźbiarskie. Plenery są kontynuacją i rozszerzeniem programu pracowni. Jest to przede wszystkim zderzenie się z nieograniczoną przestrzenią i bogactwem materiałów.

Metody oceny

Zaliczenia odbywają się na zakończenie każdego semestru. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się terminy dodatkowe. Warunkiem zaliczenia jest satysfakcjonująca odpowiedź na wszystkie tematy realizowane w pracowni w danym semestrze. Brany pod uwagę jest rozwój umiejętności wyrażania określonej treści środkami plastycznymi szeroko pojęta kreacja. Frekwencja ze względu na formę zajęć jest istotnym czynnikiem składowym oceny i warunkiem zaliczenia przedmiotu.

Bibliografia

Bibliografia obejmuje zakres programu przedmiotu Historia Sztuki, a także szeroko pojętej kultury. Wymagana jest znajomość wydawnictw dokumentujących bieżące wydarzenia artystyczne, a w szczególności w dziedzinie rzeźby.