Osoby, które posiadają jednocześnie polski paszport (obywatelstwo) oraz paszport innego państwa lub kilku innych krajów, są z mocy prawa traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy.
Uwierzytelnienie – apostille lub legalizacja – obowiązkowe
Każde świadectwo maturalne i dyplom ukończenia studiów uzyskane poza granicami Polski musi być uwierzytelnione, to znaczy opatrzone apostille lub zalegalizowane w państwie, w którego systemie edukacji zostały wydane.
**Apostille jest poświadczeniem, na podstawie którego dokumenty urzędowe (m.in. świadectwa i dyplomy) wydane na terytorium jednego państwa są uznawane za legalne na terytorium innego państwa. Dotyczy państw, które przyjęły konwencję Haską znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Apostille uzyskuje się w kraju, który wydał dokument.
Lista państw objętych konwencją i instytucji wydających apostille znajduje się na stronie Konwencji Haskiej – przejdź na stronę.
***Legalizacja to potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. świadectwa lub dyplomu) wydanego w innym państwie. Legalizacja jest wymagana w stosunku do dokumentów pochodzących z krajów, które nie przyjęły konwencji haskiej i w związku z tym wydanie do nich apostille nie jest możliwe. Legalizacji dokumentów dokonuje zwykle polski konsul w kraju, gdzie wydano dokument.
Z wymogu uzyskania uwierzytelnienia zwolnione są: dyplom matury międzynarodowej (International Baccalaureate) i świadectwo matury europejskiej (European Baccalaureate).
Tłumaczenie świadectw i dyplomów – obowiązkowe
Wymagane jest aby świadectwa i dyplomy sporządzone w języku obcym były przetłumaczone wraz z apostille lub poświadczeniem legalizacji na język polski przez:
- osobę wpisaną na listę tłumaczy przysięgłych polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, lub
- osobę zarejestrowaną jako osoba pełniąca funkcję odpowiadającą funkcji tłumacza przysięgłego w Rzeczypospolitej Polskie w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), lub
- konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano dokument, lub
- akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano dokument.
Uznawanie wykształcenia
Świadectwa oraz inne dokumenty potwierdzające uzyskanie wykształcenia w zagranicznych systemach oświaty mogą być w Polsce uznane z mocy prawa lub w wyniku postępowania administracyjnego.
W bazie danych Kwalifikator można sprawdzić informacji na temat uprawnień posiadacza dyplomu i świadectwa, w tym możliwość podjęcia studiów w Polsce:
KWALIFIKATOR - przejdź na stronę
Dokumenty dotyczące wykształcenia: studia I stopnia i studia jednolite magisterskie (świadectwa maturalne):
Dokumenty uznawane z mocy prawa – czyli nie wymagające poświadczania przez polskie instytucje lub urzędy:
- Świadectwa ukończenia szkół średnich i dyplomy maturalne uzyskane w systemach oświaty państw Unii Europejskiej,Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dokumenty muszą spełniać łącznie dwa warunki:
- uprawniać do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostały wydane oraz
- zostać wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji szkoła lub instytucja ta działa.
Dotyczy to świadectw maturalnych uzyskanych w następujących państwach:Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
- Dyplomy IB(International Baccalaureate), wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie oraz Dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie, zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 3, poz. 10).
- Dokumenty objęte umowami międzynarodowymi – świadectwa wydane w państwach, z którymi Polska podpisała umowy o wzajemnym uznawaniu wykształcenia. Lista państw – przejdź na stronę umowy dwustronne oraz umowy wielostronne
W przypadku, gdy posiadane świadectwo niepodlegające żadnej z powyższych kategorii, musi uzyskać decyzję o uznaniu świadectwa zagranicznego przez polskiego kuratora oświaty:
- Postępowanie prowadzi kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy bądź – w przypadku braku stałego adresu wnioskodawcy w Polsce, właściwy ze względu na siedzibę uczelni.
- Adresy kuratoriów oświaty: Lista kuratoriów – przejdź na stronę;
- Kuratorium Oświaty w Gdańsku – przejdź na stronę.
Uwaga kandydaci z Białorusi! Od 03.11.2023 r. straciła moc umowa między Polską a Białorusią o uznawaniu wykształcenia. Obowiązuje uzyskanie decyzji kuratora oświaty w sprawie uznania świadectwa.
Dokumenty dotyczące wykształcenia: studia II stopnia (dyplomy I stopnia itd.)
Dyplom uzyskany za granicą daje w Polsce prawo do ubiegania się o wstęp na studia drugiego stopnia, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:
- uprawnia bezpośrednio do podjęcia studiów drugiego stopnia w kraju wydania, lub
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umów międzynarodowych o uznawaniu wykształcenia – przejdź na stronę umowy dwustronne, umowy wielostronne lub
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji*.
* Nostryfikacja to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu. Nostryfikacji podlega dyplom ukończenia studiów za granicą, który nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność.
Wykaz pozostałych dokumentów wymaganych od osób zakwalifikowanych na studia znajduje się w zakładce – Rekrutacja – wybrany kierunek - Dokumenty wymagane od osób zakwalifikowanych na studia