2. Pracownia Malarstwa

dr hab. Krzysztof Polkowski

Asystent:

dr Andrzej Karmasz

"Przestrzeń ustawień i krzepki realizm"

Kształcenie profesjonalnie estetyczne to takie, w którym:

1. nauczyciel i student respektują w swoich działaniach wartości artystyczne (walor, kreska, kompozycja barw, kompozycja przedstawienia, itd.), które w danym momencie historycznym realizują wartości estetyczne tj.: piękno, harmonia, wzruszenie estetyczne, ład, itd.;
  2. nauczyciel swoimi działaniami 'przymusza' studenta do rozpoznawania i uświadamiania sobie obu rodzajów wartości, jak i ich funkcji w kreowaniu i bytowaniu dzieła sztuki;
  3. student realizując zadanie estetyczno-dydaktyczne musi świadomie z uwzględnieniem wskazanego celu zadania, stosować odpowiednie środki artystyczne by powstał przedmiot czy zjawisko estetyczne. W pracowni malarstwa i rysunku spotykam się ze studentami większości specjalności z racji fundamentalnego znaczenia malarstwa i rysunku w formowaniu zmysłu estetycznego studentów Sztuk Pięknych. W wyniku tych spotkań, rozmów, korekt, przeglądów, pokazów, wystaw powstają we mnie pewne przemyślenia, które staram się przekładać na praktykę dydaktyczną, a dzisiaj, w tym miejscu niektórymi pragnę się z Państwem podzielić.